تسهیلگر یادگیری مهارتهای نرم و توسعه فردی

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
.

AR

EN

چرا کوچینگ کلید موفقیت شما در رهبری است؟

رهبری موفق تنها با تلاش به دست نمی‌­آید.

اکثر اوقات مدیرانی که بخاطر دستاوردهای پیشین‌­شان تحت عنوان مشارکت‌­کنندگان فردی ارتقا پیدا کردند، این درس مهم را فراموش می­‌کنند. یکی از چیزهایی که رهبر را از مدیر جدا می­‌کند، کوچینگ است. کوچ، طبق تعریف، کسی ست که تعلیم می‌­دهد و می‌­آموزد. اما من آن را اینگونه تعریف می‌­کنم: «کوچینگ بهبود عملکرد فعلی و آینده دیگران برای دستیابی به سطوح بالاتر برتری ست.»

رهبرانی که به طرز موثری کوچ هم هستند، هرگز به اندازه عصر حاضر انتقادپذیر نبوده‌­اند. زیرا پشت سر هر متخصصی، رهبری ایستاده که مثل یک کوچ عمل کرده و حاضر نیست به چیزی جز بهترین خود بودن رضایت دهد.

پشت سر هر متخصصی، رهبری ایستاده که مثل یک کوچ عمل کرده و حاضر نیست به چیزی جز بهترین خود بودن رضایت دهد.

 به هر اندازه که نوشتن و خواندن این موضوع راحت است، کاربردش نیز به همین میزان پیچیده است. بیشتر مدیران به جای کوچینگ به فعالیت­‌های معمول مدیریت می‌پردازند. ری اسمیت به خوبی بیان کرد که:

«برای تشکیل یک تیم با عملکرد بالا باید رفتارهای جدیدی مثل کوچینگ و ارتباط را جایگزین فعالیت­‌های معمول مدیریت (مثل نظارت، بازرسی، بررسی و کنترل) کنیم.»

ری اسمت نه تنها درست می­‌گوید، بلکه پرده از یک تغییر جدی برمی­دارد که در آن مدیران امروزی باید محل­ کارشان را حول محور مسئولیت­‌های اصلی­‌شان بنا کنند.

مسئولیت­‌های اصلی هر مدیر

مدیران، فارغ از اینکه مدیر چه شرکت یا صنعتی باشند، مسئولیت­‌های زیادی برعهده دارند. با این حال اگر خلاصه بخواهیم بگوییم، هر مدیری که به روی کره زمین هست دو مسئولیت اصلی دارد که باید روی آن­ها تمرکز کند:

  1. تامین نیروی انسانی
  2. کوچینگ

به جای اینکه سراغ بخش تامین نیروی انسانی برویم، بیاید تمرکزمان را به روی کوچینگ حفظ کنیم. یکی از دلایلی که مدیران به افرادشان تعلیم نمی­‌دهند این است که هیچ تضمینی  وجود ندارد که از این تلاش‌­ها نتیجه بگیرند. ممکن است ساعات بی­‌شماری را صرف آموزش، به چالش کشیدن و طرح سوالات فوق­‌العاده کنند اما در رفتار اعضای تیم تغییری حاصل نشود. از آنجایی که نحوه رفتار دیگران از کنترل مدیران خارج است، آنان باید به روی چیزهایی که می­‌توانند کنترل کنند، تمرکز کنند. مثل تعیین انتظارات، استخدام افراد مختلف. درحالی­که انتظارات و حضور افراد مناسب در محل کار برای عملکرد پایدار ضروری ست، اما امتناع از عمل کردن مثل یک کوچ نیز اشتباه بزرگی ست.

مدیرانی که آگاهانه انتخاب می­‌کنند که مثل یک کوچ عمل کنند، درست­‌ترین کار را برای اعضایشان می‌­کنند. زیرا زمانی که یک فرد متخصص به قدر کافی خوش شانس باشد که مدیرش مثل یک کوچ عمل کند، شانس دستیابی او به توانایی‌­های بالقوه‌­اش به طرز چشمگیری افرایش پیدا خواهد کرد.

اگر شما به قدر کافی خوش شانس باشید که مدیرتان مثل یک کوچ عمل کند، شانس دستیابی‌­تان به توانایی­‌های بالقوه‌­تان به طرز چشمگیری افرایش پیدا خواهد کرد.

اگر آماده‌­اید که مهارت‌های کوچینگ­‌تان را چند مرحله ارتقا دهید، شیوه‌­نامه زیر به شما کمک خواهد کرد:

  1. لحظه درست را انتخاب کنید.

در کوچینگ زمان همه‌­چیز است. چون هر لحظه‌­ای، لحظه مناسب کوچینگ نیست. بسیاری از مدیرانی که برای کوچینگ تیم خود تلاش می­‌کنند، طوری رفتار می­‌کنند که انگار هر لحظه‌­ای برای کوچینگ مناسب است.

نوشتن این موضوع خیلی دردناک است چون من هم این گناهکارم! و گناهم هم کوچینگ بیش از حد تیمم است. اما به لطف یکی از اعضای شجاع تیم متوجه این موضوع شدم و توانستم تغییراتی ایجاد کنم.

تمام تلاش‌­تان را بکنید که در لحظات مناسبی به کوچینگ و بررسی عملکرد تک به تک اعضا برای جلسات آموزشی بپردازید.

  1. به روی “فرد” متمرکز باشید.

کوچینگ شاید یک فعالیت گروهی به نظر برسد اما در واقع مربوط به “فرد” است. باوجود سناریوهایی  که در آن­ها کوچینگ گروهی ضروری ست (مثل بسکتبال) اما در کل در کوچینگ تمرکز باید بیشتر بر هر “فرد” باشد. یکی از چیزهایی که از تمرین کوچینک رهبری آموخته­‌ام این است که ضروری ست مدیران تشخیص دهند که اعضای تیم کجا درحال پیشرفت­ند و بعد کوچینگ خود را به نحوه مناسبی با آن هماهنگ کنند. دلیلش هم این است که هدف آسان است. هدف کمک به هر یک از اعضا تیم برای رسیدن به مرحله­‌ای از پیشرفت است که در آن از جایی که هستند، فراتر روند.

هدف کوچینگ ساده است: کمک به هر یک از اعضا تیم برای رسیدن به مرحله‌­ای از پیشرفت که در آن از جایی که هستند، فراتر روند.
  1. از کار فراتر روید.

کوچینگ در حوزه‌هایی که با آن­‌ها راحت هستید، چندان سخت نیست. نکته قابل توجه این است که مدیران باید افراد خود را در مسائلی فراتر از نقش یا مسئولیت فعلی‌­شان تعلیم دهند. هرچند ممکن است عجیب به نظر برسد که کوچ به افرادش چیزی فراتر از نقش فعلی­‌شان را تعلیم دهد، اما بهترین کوچ‌­­ها نه­‌تنها به بهبود عملکرد بلکه به بهبود زندگی افرادشان کمک می­‌کنند.

اما بهترین کوچ­­‌ها نه­‌تنها به بهبود عملکرد بلکه به بهبود زندگی افرادشان کمک می­‌کنند.

ساده‌­ترین راه برای این نوع کوچینگ این است که از افراد خود درمورد اهداف، رویاها و آرزوهایشان در کار و خارج از کار بپرسید. کوچینگ افراد به فراتر از نقش­­‌شان آسان نیست و اغلب چیزی نیست که فورا نتیجه دهد. این بدان معناست که اکثر مدیران آن را نادیده می­‌گیرند. چرا که معتقدند به نسبت سایر کارها از اهمیت کمتری برخوردار است. به­‌جای چنین طرز فکری؛ چالش درک افراد زیردست‌­تان در فراتر از شغل­‌شان بپذیرید و از فرصت کمک به آن­ها برای تحققش لذت ببرید.

ترجمه حسین گایینی

منبع

 

برای تجربه جلسه کوچینگ به سامانه با کی کوچ www.bakicoach.ir مراجعه کنید و هدیه ویژه دریافت کنید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *