تسهیلگر یادگیری مهارتهای نرم و توسعه فردی

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
.

AR

EN

روانشناسی خوشبختی: نکاتی چند در جهت یافتن (و حفظ) شادی مادام‌العمر

همه چیز می‌تواند در کسری از ثانیه، تغییر کند. تصمیمات کوچک و روزمره شما (حتی آنهایی که به سادگی یک سفارش قهوه و یا مسیری که برای رسیدن به محل کار خود طی می‌کنید) می‌توانند اثر موجداری شبیه به پرتاب یه تکه سنگ به درون آب داشته باشند که به مرور زمان گسترش می‌یابد. یک فرد بالغ به طور متوسط روزانه حدود ۳۵۰۰۰ تصمیم نیمه آگاهانه می‌گیرد و این موقعیت‌های بسیار در طول روز به طور بالقوه قدرت این را دارند که مسیر زندگی شما را تغییر دهند!

چگونه می‌شود جهانی را که توسط چنین نیروهای غیرقابل پیش‌بینی در حرکت است، هدایت کنید؟

مورگان هاوسل نویسنده کتاب پرتیراژ: مثل همیشه، راهنمایی برای مسائلی که هرگز تغییر نمی‌کنند، مدتی را صرف تعقل در این سؤال کرده است. همان‌طور که هاوسل در قسمتی از پادکست MindBodyGreen توضیح می‌دهد، راز خوشبختی این است که به آینده نگاه نکنید، بلکه در درون خود بنگرید. ممکن است جهان اطراف وابسته به شانس باشد، اما همیشه می‌توانید نحوه واکنش خود را به آن کنترل کنید.

در متن زیر، نکاتی برای بهبود تصمیم‌‌گیری‌های خود و زندگی به بهترین و شادترین نسخه‌ خود را می‌یابید:

 

توقعات و انتظارات خود را مدیریت کنید

اجازه دهید تا بیان کنیم: «آنچه واقعا برای خوشبختی شما اهمیت دارد، شرایط شما نیست، بلکه شکاف میان شرایط و توقعات شماست.» به این معنی که ذهنیت شما ممکن است قدرت بیشتری بر کیفیت زندگی شما، نسبت به دارایی‌هایتان داشته باشد.

رسانه‌های اجتماعی نشان دهنده کامل این مفهوم هستند. وقتی اینستاگرام را باز می‌کنید، تصویری که بیشتر مردم می‌بینند منتخبی از زیباترین، ثروتمندترین و به ظاهر شادترین افراد جهان است.

“اگر هر روز این صفحات را مرور کنید و انتظارات خود را به آن قلاب کنید، حتی اگر زندگی شما از نظر عینی بسیار هم مطلوب باشد، به راحتی می‌توانید در پیچاپیچ ناامیدی گیر بیفتید. مادامی که انتظارات شما در حال افزایش است، ولو زمانی که از عملکرد مناسبی برخوردارید، هرگز احساس خوبی نخواهید داشت.”

چرا که با کسب موفقیت، تعریف شما از موفقیت بسط می‌یابد، بنابراین هرگز به معنا‌ی واقعی راضی نیستید. و اما نکته کلیدی اینجا است که این واقعیت را بپذیرید که شادی پایدارتان در گرو بهبود شرایط شما نیست. با این اوصاف بهتر است انتظارات خود را مدیریت کنید، که دراین صورت با احتمال بیشتری احساس رضایت را خواهید چشید.

 

تمرکز خود را بر قدردانی معطوف کنید.

با نوشتن از نقاط مثبتی که بابتشان شکرگذارید، قدردانی را تمرین کنید. در هر حال قدردانی، فعالانه با سوگیری‌های منفی ما مقابله می‌کند و تفکر مثبت را ترویج می‌دهد.

و لازم نیست خیلی پیچیده باشد: در پایان هر روز، فقط [بنویسید]، من برای این و آن و… بسیار سپاس‌گذارم.

“وقتی این کار را انجام می‌دهید، حتی بدون اینکه متوجه شوید، انتظارات خود را مدیریت می‌کنید و برای آنچه در حال حاضر دارید سپاسگذار هستید، نه اینکه فقط در مورد آنچه می‌توانید در آینده داشته باشید، رویاپردازی کنید.”

 

از اتفاقات روزمره زندگی لذت ببرید.

بسته‌های خرسندی همواره برایتان فرستاده می‌شوند- حتی در لحظات به ظاهر پیش پا افتاده. برای تشخیص خوشبختی در زندگی روزمره خود توصیه می‌کنیم گاهی این سوال را از خود بپرسید: چه باید بکنید تا در ۲۰ سال دیگر امروز را به یاد‌ آورید؟

به احتمال زیاد، لحظاتی از زندگی روزمره آنچنان بزرگ و درخشان نیستند، شاید در واقع کاملا معمولی باشند. به عنوان مثال، فرض کنید در یک شرکت کرایه اتومبیل در صف مربوطه منتظر ایستاده‌اید. وضعیتی کاملا پیش پا افتاده، درست است؟

حال تصور کنید ۹۰ ساله شده‌اید و در بستر مرگ هستید. شخصی یک ماشین زمان به شما می‌دهد و می‌گوید: می‌توانید به عقب برگردید و آن لحظه‌ را در زندگی خود تجربه کنید. حال در اینجایید، در صف ماشین کرایه‌ای. اگر چنین فرصتی را داشتید، بسیار سپاسگذار خواهید بود. برای توانایی ایستادن، دیدن نور خورشید و صحبت کردن با دیگران.

در اینجا اضافه می‌کنیم که این شکل متفاوتی از قدردانی است، قدردانی از کاری که دقیقا در لحظه انجام می‌دهید.

بنابراین، امروز چه وظیفه یکنواختی دارید که در آینده آن عمل نوستالژیک خواهم شد؟ شاید، خرید مواد غذایی با شریک زندگی خود، رساندن فرزندان به مدرسه، یا گردش با حیوان خانگی‌‌تان در اطراف منزل، باشد. هر چه هست، سعی کنید با همه سادگیش آن را گرامی بدارید.

 

و در آخر

نکته‌ای که باید به خاطر بسپارید:

شادی حقیقی برایتان، در شخص شما نهفته است.

دنیا به اندازه‌ای غیرقابل پیش‌بینی است که نمی‌توان برای خوشبختی طولانی مدت بر روی نیروهای خارجی تکیه کرد. اما زمانی که تمرین کنید توقعات شخصی‌تان را مدیریت کنید، قدردان تمام و کمال آن چیزی هستید که دارید و لذت‌های ساده را درمی‌یابید. در این صورت، دنیا واقعا به صدف شما تبدیل می‌شود و به شما بستگی دارد که بروید و مروارید خودتان را کشف کنید.

منتظر چه هستید؟

منبع

 

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *